Tombola pro dobrou věc aneb jak dostat tatínka do formy

„Jak dostat tatínka do FORMY“

Pokud sportovec a zdravý člověk skončí po mozkové příhodě ve 42 letech ochrnutý a má vůli bojovat, je potřeba mu a jeho rodině v dlouhém boji pomoci! Tento příběh se nás, jako klubu, přímo dotýká, a proto jsme se rozhodli rodinu podpořit a uspořádat tombolu, kdy 100% výtěžek z ní půjde na rehabilitace a rehabilitační pomůcky pana Pavla Richtra.

Budeme rádi, když nás podpoříte a pomůžete! Děkujeme Vám!


Příběh Pavla Richtra

Pro přátele, kteří mi mnohokrát nabízeli pomoc, a vždy jsem říkala, že jejich čas teprve přijde, tak tak činím … ten čas je tu.

Je to již přes 2 roky, co manžel Pavel (dnes 44 let) prodělal aneurisma (prasklá cévka v mozkovém kmeni). Prošli jsme si oba dlouhou cestou boje od smrti k boji o život v samostatnosti. První 4 měsíce byly v bezvědomí, s nejistými prognózami, další půlrok byl Pavel ležák s nejistou vidinou zlepšení. A pak přišlo vystřízlivění z možností péče rehabilitační i sociální. Speciální neurehabilitace, klinická logopedie, oční cvičení a mnohé další léčebné metody jsou z veřejného pojištění hrazeny symbolicky a navíc jsou značně nedostupné. Ošetřovatelskou péči, na které je Pavel závislý, dostane jen v ústavu (a tam opravdu nikdo nechce být), doma je to jen a jen na rodině. Stala se ze mne manažerka Pavlova zdraví a realizátorka veškeré péče. Pavel začal makat na sobě – nemluvil – dnes už srozumitelně pomalu mluví, viděl dvojitě špatně – dnes je schopen si normálně číst, trénujeme chůzi (postižení celého těla z něj udělalo stoletého staříčka a to v počátcích hýbal špatně jen levou rukou a nohou). Říkám tomu období „na Federera“, musí makat a makat, samo se opravdu nic nespraví (pozn. období „na Schumachera“ už máme naštěstí za sebou). Byl to velký sportovec, dříč, zdravý člověk – a má tak šanci. Bohužel tato dřina je značně finančně náročná, na první 4 důležité roky je můj odhad rodinných nákladů cca 2 mil. Kč (a to bez mé časové dotace).

Pořizuji Pavlovi speciální pomůcku uvolňujícího oblečku Exopulse Mollii Suit (https://www.ottobock.com/cs-cz/domu), která mu pomůže překonat brzdu – spasticitu (tuhost) a tím lépe cvičit. Cena 189 tis. Kč. Dále plánuji pokračovat v neurorehabilitaci v centru Jitrocel Olomouc (https://www.jitrocel.cz/cs/sluzby/detail/108/), půldenní cvičení á 3 000,- Kč 2x týdně, v centru Pontis (3 týdenní komplet á cca 30 000,- Kč 3x za rok), logopedie v Klimkovicích – měsíční doplatkový pobyt á 100 000,0 Kč (https://www.sanatoria-klimkovice.cz/cz/klinicka-logopedie/).

Dovolila jsem si vytvořit účet přes Konto Bariéry pro příjem sponzorských příspěvků, které mu pomohou uhradit rehabilitační pomůcku Exopulse Molit Suit nebo další cvičení.

Číslo účtu sbírky: 777777222/0800 variabilní symbol 221070.

(doplňuji info od Konta Bariéry: „Variabilní symbol specifikuje sbírku Pavla Richtra a proto je důležité jej uvádět. Příspěvky sponzorů zaevidujeme ve stoprocentní výši a také je tak využijeme do poslední koruny na fakturační úhrady potřebných účelů. Žádné poplatky si nenárokujeme. Všem sponzorům na jejich vyžádání pošleme doklady pro jejich účetní evidenci a pro uplatnění daňového zvýhodnění, jde o potvrzení nebo návrh smlouvy o poskytnutí finančního příspěvku. Potvrzení mohou získat po převedení finančního příspěvku zde Konto Bariéry – Daňová uznatelnost darů (kontobariery.cz), další možností je také registrace v klubu dárců Konta Bariery. V případě, že sponzor potřebuje uzavřít smlouvu o poskytnutí finančního příspěvku (vyšší příspěvek), může nás kontakovat na adrese ivana.ruzickova@bariery.cz. Společně se dohodneme na podmínkách smlouvy“. )

Děkuji dárcům předem i za Pavla.

Ještě níže si dovolím rekapitulovat náš příběh posledních dvou let, protože nemám čas být průběžně aktivní na sociálních sítích a taky rehabilitace je velmi pomalá, pro čtení nudná v dnešním uspěchaném světě.

Pavel 2020-2022

Z velkého sportovce, aktivního manžela, otce 2 dětí se stal během minuty invalida se závislostí na cizí péči. Ale nevzdal se. Zvyká si na jiný život možná jen na vozíku a plánuje, že se bude schopen starat o své děti a v budoucnu se zase vrátí ke svojí profesi. Nejdřív ale potřebuje získat zpět ztracenou soběstačnost, a to zejména speciálními neurorehabilitacemi.

Připravte se na nejhorší

21.9. 2020 utrpěl bez jakékoliv vnější příčiny těžké krvácení do mozku, praskla malá céva. Jednalo se o náhlou příhodu u do té doby naprosto zdravého člověka, sportovce, co během posledních 14 let neměl ani chřipku. Od prvních příznaků bolesti hlavy k zavolání sanitky to trvalo sotva pět minut – jeho vyhlídky od začátku byly špatné, prognózy lékařů byly velmi pesimistické. Od lékařů rodina první měsíc slyšela: „Připravte se na nejhorší“ a po pár dnech pak „umírat bude v řádu týdnů, možná měsíců, z bezvědomí se neprobere, s tím se musíte smířit“. Na dýchacím přístroji byl více jak měsíc, v bezvědomí celkem 4. Ve Vojenské nemocnici v Olomouci hodně spal, mozek se probíral, trošku cvičil, dorozumíval se jen tabulkou s písmenky. Pak následoval přesun do Chuchelné, kde se měl dostat do formy. Byl to velmi traumatizující zážitek pro něj i pro rodinu, péče zde i v rámci covidového období rozhodně neprobíhala ideálně. Dnes to hodnotí jako slepou uličku k nabytí zdraví, jen jako předústavní zastávku. Manželka musela napnout všechny síly na přesun do Klimkovic, kde absolvoval 3 měsíční speciální neurorehabilitační program, který ho vrátil zpět do života a hlavně vrátil naději, že nic není tak úplně ztraceno.

Manželka manažerkou Pavlova zdraví

Po manželově příhodě zůstala sama se dvěma nezletilými dětmi, se starostmi o prostou existenci (splátky hypotéky nepočkají), starostmi o Pavlovi věci (vztah vůči zaměstnavateli, úřední dokumenty, přístup k pojistkám a účtům – na které bylo potřeba opatrovnictví a to trvalo soudu půl roku).

A k tomu mu musí být psychickou podporou a ještě zajišťovat odbornou lékařskou péči, která je mu dostupná (ať už hrazená ze ZP nebo formou doplatků – ambulantně, v rehabilit. ústavu), ale bohužel beze její osoby jako ošetřovatele nereálná. Bohužel zajišťovat TU péči, která má smysl, je neustálý boj. V polovině ordinací již mezi dveřmi z přístupu personálu víte, že špatně mluvící postižený člověk je práce navíc, papírování a nejistota výsledku. A nedají Vám ani šanci dokázat, že Vám to v hlavě pálí a jste dříč.

„Stala se ze mě vrcholová manažerka – organizace Pavlova zdraví, samoživitelka a plně pracující žena. A k tomu samozřejmě v tuto chvíli ošetřovatelka 24/7. Nevím, jak dlouho se to dá vydržet. Nezbývá než makat a doufat, že Pavlův mozek ještě najde cestu k samostatnosti těla. Dojít si sám na záchod! Samostatnost! Toť mé i jeho přání!“

Období „na Federera“

Každodenní součástí života se tak staly pro Pavla speciální neurehabilitace, klinická logopedie, oční cvičení a mnohé další léčebné metody. Pavel opravdu maká na sobě, není čas na lelkování a litování sebe sama. Nemluvil – dnes už pomalu mluví, viděl dvojitě špatně – dnes je schopen si normálně číst, trénuje celé tělo (postižení celého těla z něj udělalo stoletého staříčka, ale samostatné chůze se nevzdává).

Na neurorehabilitace musí i dojíždět do Olomouce a do Klimkovic, hradit v plné výši. Oční cvičení je v Opavě v centru Vidum a logopedie v Klimkovicích. Vše je časově a finančně velmi náročné a veškerý volný čas mu věnuje hlavně manželka. Samozřejmě, že na úkor času s dětmi, které prostě musí být šikovné a musí se umět od 12 let postarat o sebe více než jejich vrstevníci.

Z běžných denních činností Pavel sám zatím bez dopomoci neudělá téměř nic, ale chybí vlastně KOUSEK – přesednout si z postele na vozík a zpět. Má štěstí, že dům má přízemní, nájezd na zahradu manželka přistavěla loni a tak doma může sám popojíždět. Venku jezdí s doprovodem a dopomocí el. přídavného pohonu k vozíku (pomohla nadace Konta bariery). Kolo a nohy mu to nenahradí, ale věří, že brzy bude jezdit aspoň sám.

Nelitujte nás, jiný život nemáme a tak děláme, co můžeme, aby ten, co máme, byl fajn.

Udělali jsme s manželem plán na 4 roky, což doktoři určili jako takovou dobu, kdy budou výsledky cvičení nejvíce vidět. Je to taková každodenní Pavlova práce, jejíž cílem je samostatnost.

Pro letošní rok pořizujeme Pavlovi speciální pomůcku uvolňujícího oblečku Exopulse Mollii Suit, dále plánujeme pokračovat v neurorehabilitaci v centru Jitrocel Olomouc, Pontis v Šumperku, logopedie v Klimkovicích. Není to zdaleka vše, denně musí hodinu cvičit logopedii a další kognitivní funkce. A taky už musí trochu žít – zajímat se o děti a ženu. Letos ji opravdu už chce koupit kvítko k narozeninám. A taky si chce uklidit v dílně, být užitečný …

Jana Richtrová


Seznam cen v tombole

Aktualizováno 15. 6. 2023

 1. Koloběžka KOSTKA
 2. Balíček funkčního kolagenu Dr. Bujón v hodnotě 4000,-
 3. Sleva na jakýkoliv zájezd 1000 Kč – CA Atlas
 4. Balíček Nutrend
 5. Rodinné startovné JeLyMan 2024  (součást seriálu zimních běhů na lyžích Skitour 2024)
 6. Velká stolní hra ENIGMA
 7. Rodinné startovné JeLyMan 2024  (součást seriálu zimních běhů na lyžích Skitour 2024)
 8. Balíček dětských knih
 9. Badmintonový set
 10. Mikina Craft
 11. Startovné JeLyMan 2024 (součást seriálu zimních běhů na lyžích Skitour 2024)
 12. Startovné JeLyMan 2024 (součást seriálu zimních běhů na lyžích Skitour 2024)
 13. Karton 6 lahví vína
 14. Balení funkčního kolagenu Dr. Bujón na 25 dní
 15. Pyžamožrout ovečka
 16. Balíček pečených čajů a plechovek Frizzante
 17. Baliček dětských knih
 18. Dominikánský rum Barceló
 19. Popisovník + kniha Život válečníka
 20. Stolní hra Tipni si Junior
 21. Láhev rumu Hefron
 22. Domácí med
 23. Balení funkčního kolagenu Dr. Bujón na 25 dní
 24. Startovné JeLyMan 2024 (součást seriálu zimních běhů na lyžích Skitour 2024)
 25. Startovné JeLyMan 2024 (součást seriálu zimních běhů na lyžích Skitour 2024)
 26. Dárkový balíček KOSTKA
 27. Balíček dětských knih
 28. Sada cykloknih – Kopce jsou kořením cyklistiky
 29. Mikina Craft
 30. Stolní hra OBCHOD
 31. Balení funkčního kolagenu Dr. Bujón na 25 dní
 32. Kniha + sportovní láhev
 33. Popisovník + kniha Sedmý kámen
 34. Badmintonový set
 35. Startovné JeLyMan 2024 (součást seriálu zimních běhů na lyžích Skitour 2024)
 36. Startovné JeLyMan 2024 (součást seriálu zimních běhů na lyžích Skitour 2024)
 37. Balíček dětských knih
 38. Láhev rumu Hefron
Informace o losování

Losování proběhne v neděli 18. 6. před vyhlášením. 6 hlavních výher bude losováno a předáno přímo. Ostatní ceny budou vylosovány v neděli o něco dříve a výherní čísla budou zveřejněna na tabulích s výsledky, u vystavených cen a online na webu / facebooku Severky. Jakmile dojde k vyvěšení, lze si výhry ihned vyzvedávat.